Chrzest jest narodzeniem do nowego życia w Chrystusie. Zgodnie z wolą Pana jest on konieczny do zbawienia, tak jak Kościół, do którego chrzest wprowadza.
KKK 1277
W naszej parafii chrzty odbywają się zasadniczo w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca na Mszy Świętej o godzinie 13.00 oraz w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy (26.12 i Poniedziałek Wielkanocny). Katecheza przed chrztem (dla tych, którzy chrzczą dziecko po raz pierwszy) w sobotę poprzedzającą chrzest o 18.30.
Bezpośrednie przygotowanie do sakramentu Chrztu św. Przebiega według następujących etapów.
- Zgłoszenie dziecka do chrztu.
Po narodzinach dziecka rodzice, bądź przynajmniej jedno z nich, zgłaszają się do kancelarii parafialnej celem ustalenia terminu chrztu, spisania personaliów dziecka, rodziców oraz rodziców chrzestnych.
O chrzest mogą prosić:
- Rodzice dziecka – jeżeli są wierzący, tzn. praktykujący (przynajmniej jedno z nich), żyjący w związku sakramentalnym oraz pragnący wychować dziecko po chrześcijańsku;
- Rodzice dziecka, pozostający w związku niesakramentalnym, ale z przeszkodą kanoniczną do ślubu kościelnego – jeżeli są wierzący i pragną wychować dziecko po chrześcijańsku;
- Osoby samotnie wychowujące dziecko – jeżeli są wierzące i pragną wychować dziecko po chrześcijańsku;
W pozostałych sytuacjach proponuje się odłożenie chrztu dziecka na okres późniejszy, gdy zaistnieją warunki rozwoju jego wiary lub ono samo podejmie decyzję przyjęcia chrztu.
Warunki do pełnienia godności Rodziców chrzestnych:
- Chrzestnych wybierają rodzice dziecka, bądź jego opiekunowie, a w przypadkach naglących szafarz chrztu.
- Kandydat na rodzica chrzestnego musi być wyznania katolickiego, przyjąć sakrament bierzmowania prowadzić życie zgodne z przykazaniami oraz wiarą katolicką, a więc nie może pełnić tej funkcji np. osoba żyjąca w związku niesakramentalnym, ma być również wolny od jakiegokolwiek rodzaju kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej. Warto dodać, iż rodzicem chrzestnym nie może zostać ani matka, ani też ojciec dziecka przyjmującego chrzest.
W kancelarii należy przedłożyć następujące dokumenty:
- Odpis aktu urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego do wglądu;
- Jeżeli rodzice zawierali sakrament małżeństwa poza parafią zamieszkania powinni mieć również dokument ze ślubu kościelnego (np. konkordatowego) lub cywilnego;
- W przypadku, gdy rodzice zamieszkują na terenie innej parafii na chrzest wymagana jest pisemna zgoda tamtejszego proboszcza;
- Ponadto należy podać dane personalne rodziców chrzestnych czyli imię, nazwisko, datę urodzenia, dokładny adres zamieszkania, oraz pisemne świadectwo moralności od proboszcza parafii, na terenie której zamieszkują;
- Katecheza przed Chrztem
Duszpasterz zaprasza rodziców i chrzestnych na spotkanie, którego celem jest ożywienie wiary, że Bóg w trosce o zbawienie każdego człowieka pragnie wejść w ważne momenty jego życia, poprzez widzialne znaki sprawowane we wspólnocie Kościoła. Uczestnicy tego spotkania poznają również swoje obowiązki jako rodziców i chrzestnych, aby dzięki ich wypełnianiu, łaska sakramentu chrztu mogła wzrastać w życiu nowonarodzonego dziecka. Na koniec omawiana jest liturgia chrzcielna, aby znaki czynione podczas obrzędu stały się zrozumiałe i prowadziły do głębszego przeżywania misterium sakramentu.
Przez sakrament bierzmowania (ochrzczeni) jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej zobowiązani są, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej.
KKK 1285
Bierzmowanie może przyjąć osoba ochrzczona, wierząca, praktykująca systematycznie wiarę (niedzielna Msza Święta, rekolekcje, spowiedź, Komunia Święta, codzienna modlitwa), żyjąca w zgodzie z zasadami moralności chrześcijańskiej i biorąca udział w spotkaniach przygotowujących do udzielenia tego sakramentu. Brak któregokolwiek z tych warunków powoduje odłożenie przyjęcia sakramentu do czasu osiągnięcia należytej dojrzałości.
Kandydat do bierzmowania przyjmuje następujące obowiązki i zasady:
- Systematyczny i czynny udział w szkolnej katechezie. Katecheta wyraża opinię o kandydacie przed przyjęciem bierzmowania;
- Świadectwo chrześcijańskiego życia. Dotyczy to nie tylko parafii, ale także rodziny, szkoły oraz innych miejsc;
- Kandydaci zobowiązani są do uczestnictwa w coniedzielnej Eucharystii;
- W cyklu roku liturgicznego kandydaci uczestniczą w liturgii i nabożeństwach: Różaniec w październiku, Roraty w Adwencie, Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale w Wielkim Poście i nabożeństwo majowe;
- Systematyczny i zaangażowany udział w spotkaniach dla kandydatów. Nieusprawiedliwione nieobecności na spotkaniach spowodują przełożenie przygotowania na kolejny rok. Ewentualne nieobecności należy usprawiedliwiać.
- Kandydat powinien wykazać się znajomością pytań katechizmowych, podstawowych modlitw, oraz wiedzą na temat bierzmowania.
- Uczestnictwo w spotkaniach formacyjnych, Mszach św. i nabożeństwach jest odnotowywane w indeksie kandydata do bierzmowania.
Eucharystia jest centrum i szczytem życia Kościoła, ponieważ Chrystus włącza Kościół i wszystkie jego członki do swojej ofiary uwielbienia i dziękczynienia, złożonej raz na zawsze Ojcu na krzyżu. Przez tę ofiarę Chrystus rozlewa laski zbawienia na swoje Ciało, którym jest Kościół.
KKK 1407
Pierwsza Komunia Święta jest dla dziecka i jego rodziców niezwykłą okazją, aby doświadczyć w swoim życiu dotknięcia żywej miłości Boga. Podobnie jak codzienny pokarm daje siłę do wzrostu fizycznego i intelektualnego, tak Eucharystia ogarnia swoją mocą całego człowieka, aby mógł stawiać czoło wszelkiemu złu, codziennym trudnościom, kształtując przy tym równocześnie miłość, która jest zadaniem każdego, kto pragnie na zawsze zjednoczyć się z Jezusem Chrystusem.
W naszej parafii przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej rozpoczyna się na początku września każdego roku. W ogłoszeniach parafialnych znajdzie się informacja o terminie spotkania organizacyjnego dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych. Na tymże spotkaniu rodzice otrzymują do wypełnienia deklaracje na których zapisane są wymagania stawiane im oraz dzieciom w czasie formacji. Rodzice zobowiązują się wypełnienia następujących warunków:
- W każdą niedzielę i święta nakazane przez Kościół uczestniczyć z dzieckiem we Mszy Świętej;
- Pomagać dziecku w przyswojeniu sobie obowiązującego materiału z Katechizmu;
- Systematycznie brać udział w spotkaniach wyznaczonych przez osobę odpowiedzialną za przygotowanie do Pierwszej Komunii;
- W miarę możliwości uczestniczyć z dzieckiem w nabożeństwach różańcowych (październik), roratach (Adwent), Drodze Krzyżowej (Wielki Post), nabożeństwach majowych (maj);
- Wspierać dziecko modlitwą i dobrym przykładem życia;
- Współpracować z osobami prowadzącymi w szkole i parafii przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej;
- W przypadku gdy dziecko było ochrzczone na terenie innej parafii, w terminie wyznaczonym przez osobę odpowiedzialną za przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej dostarczyć świadectwo chrztu (Ad Sacra);
Termin Pierwszej Komunii Świętej w naszej parafii przypada zasadniczo na II niedzielę maja.
Powrót do komunii z Bogiem, która została utracona przez grzech, rodzi się z łaski Boga pełnego miłosierdzia i troszczącego się o zbawienie ludzi. Trzeba prosić o ten cenny dar dla siebie i dla innych.
KKK 1489
Spowiedź św. w dni powszednie:
Z powodu zagrożenia epidemicznego nie spowiadamy w kaplicy Miłosierdzia Bożego, ale w kościele w dni powszednie: podczas porannych Mszy Św. i po południu od 16.30-18.30.
Spowiedź św. w niedzielę:
15 minut przed rozpoczęciem każdej Mszy św.
Sakrament namaszczenia chorych udziela specjalnej łaski chrześcijaninowi, który doświadcza trudności związanych ze stanem ciężkiej choroby lub starości. Stosowny czas na przyjęcie namaszczenia chorych zachodzi wtedy, gdy wierny staje wobec niebezpieczeństwa śmierci z powodu choroby lub starości.
KKK 1527 -1528
W sytuacji pogorszenia stanu zdrowia lub niebezpieczeństwa śmierci poprosić o posługę sakramentalną: spowiedzi, namaszczenia chorych i Komunii Świętej. Można to zrobić osobiście lub pod numerem telefonu naszej parafii: 510 589 444.
Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta stanowią między sobą wewnętrzną wspólnotę życia i miłości, powstało z woli Stwórcy, który wyposażył je we własne prawa. Z natury jest ono nastawione na dobro współmałżonków, a także na zrodzenie i wychowanie potomstwa.
KKK 1660
I. NARZECZENI PLANUJĄCY ZAWRZEĆ SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA POWINNI:
- Zgłosić się w kancelarii parafialnej, żeby zarezerwować termin ślubu – co najmniej pół roku (a nawet rok), przed datą udzielenia sakramentu.
- Trzy miesiące przed zawarciem małżeństwa narzeczeni winni stawić się w kancelarii parafialnej, celem odbycia rozmowy kanoniczno-duszpasterskiej i spisania protokołu przedślubnego.
Należy wówczas przedstawić następujące dokumenty:
- Dowody osobiste
- Odpis zupełny aktu urodzenia z Urzędu Stanu Cywilnego
- Trzy kopie dokumentu z Urzędu Stanu Cywilnego stwierdzające stan wolny narzeczonych (te dokumenty potrzebne są w celu zawarcia tzw. ślubu konkordatowego czyli ze skutkiem cywilnym). Są ważne tylko 6 miesięcy od daty wydania i muszą być aktualne (ważne) w dniu ślubu. W innym wypadku potrzebny jest dokument kontraktu cywilnego;
- Metryki chrztu do ślubu (ważność wydania do pół roku), jeśli narzeczeni byli ochrzczeni w innej parafii;
- Zaświadczenie o Bierzmowaniu (jeśli nie ma takiej adnotacji na metryce chrztu)
- Ostatnie świadectwa szkolne z oceną z religii
- Zgodę z parafii narzeczonej lub narzeczonego na zawarcie Sakramentu Małżeństwa w naszej parafii)
- Zaświadczenie o odbytym kursie dla narzeczonych
- Świadectwo odbycia spotkań w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego
- W przypadku wdowców: metrykę śmierci współmałżonka.
3. Dwa tygodnie przed ślubem (najpóźniej tydzień przed ślubem) narzeczeni powinni stawić się w kancelarii.
Duszpasterz sprawdza, czy są już skompletowane wszystkie dokumenty potrzebne do zawarcia małżeństwa sakramentalnego.
Na tym spotkaniu należy omówić przebieg liturgii ślubu, a także ustalić osoby animującą śpiew na ślubie
i przygotowanie kościoła.
4. W dniu ślubu:
Świadkowie ślubu – 15 min. przed rozpoczęciem uroczystości – przynoszą do zakrystii:
- swoje dowody osobiste lub paszporty
- obrączki,
- kartki od spowiedzi Narzeczonych.
Następnie podpisują dokumenty związane z małżeństwem.
Do zakrystii powinny także przyjść wszystkie osoby, które będą zaangażowane w liturgię.
II. ZAPOWIEDZI
Informację o zamiarze zawarcia małżeństwa należy podać do wiadomości publicznej, dlatego wypisuje się i wywiesza specjalny komunikat, czyli zapowiedzi. Narzeczony(a), który mieszka w innej parafii niż ta, w której spisuje się protokół przedślubny, otrzymuje specjalny dokument, który zanosi do kancelarii swojej parafii, w celu ogłoszenia także tam zapowiedzi. Zapowiedzi ogłasza się przez wywieszenie informacji na tablicy ogłoszeń parafialnych przez 8 dni (dwie niedziele i tydzień między nimi). Po ogłoszeniu zapowiedzi, należy dokument odebrać i zanieść do parafii, gdzie spisywany jest protokół przedślubny.
III. KARTKA DO SPOWIEDZI ŚW.
Każdy z narzeczonych otrzymuje ją w czasie spisywania protokołu przedślubnego. Pierwszą spowiedź św. (tzw. spowiedź generalna) należy odbyć zaraz po spisaniu protokołu, a drugą dzień lub dwa dni przed ślubem kościelnym.
IV. KURS PRZEDMAŁŻEŃSKI
W związku z obostrzeniami wstrzymane są planowe kursy przedmałżeńskie.
V. PORADNIA PRZEDMAŁŻEŃSKA
Spotkania odbywają się w terminach ustalonych indywidualnie z Doradcą.
VI. W KATOLICKIEJ PORADNI ŻYCIA RODZINNEGO można:
- porozmawiać o problemach związanych z planowanym ślubem;
- przygotować się do ważnego wydarzenia w życiu jakim jest sakrament małżeństwa;
- nauczyć się metod naturalnego planowania rodziny opartych na rozpoznawaniu okresów płodności i niepłodności małżeńskiej;
- uzyskać informacje o szkołach rodzenia i porodach rodzinnych;
- poznać sposoby towarzyszenia dziecku od poczęcia;
- otrzymać wskazówki o karmieniu piersią;
- omówić sytuację między małżonkami po urodzeniu dziecka.
VII. SYTUACJE WYMAGAJĄCE WYJAŚNIENIA:
Ślub poza swoją parafią zamieszkania:
- Protokół spisuje się w parafii zamieszkania (nie zameldowania) narzeczonej lub narzeczonego, albo za pisemną zgodą ks. Proboszcza parafii narzeczonego lub narzeczonej, w tej parafii gdzie będzie zawarty sakrament małżeństwa.
- W przypadku, gdy protokół spisywany jest w parafii narzeczonego lub narzeczonej, a ślub odbywa się w innej parafii wówczas, potrzebna jest zgoda do pobłogosławienia związku małżeńskiego.
- Czasem ślub odbywa się w kościele, który nie jest kościołem parafialnym, lecz np. zakonnym, wtedy licencja jest przekazywana z parafii spisującej protokół do parafii na terenie, której znajduje się ten kościół. I ta parafia dopiero wystawia licencję do tego kościoła.